Geri

Baz İstasyonlarında Ortam Verilerinin Takibi

Baz istasyonları; alıcı, verici ve güç ünitelerinin oluşturduğu kabin sayesinde sinyal yaymak için kule, çatı ve direk gibi konumlara yerleştirilen anten ünitelerinden meydana gelir. Mobil cihazlar ile haberleşmeyi sağlamak üzere geliştirilmiş sistemlerdir.

Baz istasyonlarının temel amacı mobil cihazlarla iletişim sağlamaktır. Baz istasyonlarının kapsama alanında olmayan lokasyonlarda, mobil iletişim kurmak mümkün olmamaktadır.

Mobil hat sağlayıcıları ve operatörlerin, kullanıcılarına daha kaliteli iletişim deneyimleri sunmak için baz istasyonlarının sorunsuz çalıştığından ve kapsama alanında problem yaşamadığından emin olmaları gerekmektedir. Bu sebeple, baz istasyonlarına ait ortam verilerinin ve enerji kesintilerinin anlık olarak izlenmesi önem arz etmektedir.


Baz İstasyonları İçin Ortam Verilerinin İzlenmesi

Mobil ağlar için kilit enerji tüketicileri olan baz istasyonlarının izlenmesi, operatörlerin rekabet edebilmesi açısından oldukça önemlidir. Sektördeki istatistikler incelendiğinde, iletişimde yaşanan kesintilerin %65’inin güç kaynağındaki arızalardan kaynaklandığı anlaşılmaktadır.

Baz istasyonlarında yaşanan kesintilerin %85’i, kesinti üzerinden 12 saatten fazla bir süre geçtikten sonra, müşteri şikayetleri sayesinde anlaşılabilmektedir. Kesintilerin uzun süre sonra tespit edilmesi ve müdahalesinin gecikmesi, müşteri memnuniyetinde düşüşlere sebep olmaktadır.

Baz istasyonlarında güç kesintilerine sebep olan diğer durumların başında ise; ani sıcaklık değişimleri, sel, yangın ve hırsızlık gelmektedir. Tüm bu problemlerin önlenebilmesi ve oluşması halinde hızlıca müdahale edilebilmesi için; enerji takibi ve çevresel izleme, ihtiyaç haline getirmiştir.

Operatörler baz istasyonlarındaki ortam verilerinin takibi ile hem hizmet yüklerini hem de enerji verimliliğini ölçebilmektedir. Bu sayede daha iyi kararlar verebilmekte, güç tüketimi verimliliğini artırabilmektedirler. Ayrıca, farklı lokasyonlarda bulunan baz istasyonlarını merkezi izleme sistemi ile izleyerek, verilerin kontrolünü kolayca ve tek merkezden sağlayabilirler.


Retmon DCIM ile Baz İstasyonlarının Ortam Koşulları Nasıl İzlenir?

Baz istasyonlarının ortam verileri ve ortam koşullarında oluşabilecek ani değişiklikler, Retmon DCIM sistemi ile uzaktan anlık olarak ve tek merkezden izlenebilmektedir.

Farklı lokasyonlardaki tüm baz istasyonları tek bir ekrandan izlenebildiği gibi, yetkilendirme yapılarak sadece sorumlu olunan baz istasyonlarının da izlenmesi sağlanmaktadır.

Retmon DCIM’in alarm kontrolü modülü ile operatörler, web üzerinden herhangi bir alarm oluşturulup oluşturulmadığını daha hızlı bir şekilde belirleyebilecek ve böylece saha ziyaretlerinin sayısını azaltılmış olacaktır. Bu durum müşteri memnuniyetini artırdığı gibi, her baz istasyonunun kontrolü için ayrılan zaman ve maliyetin de azalmasını sağlayacaktır.

Firma yetkilileri, sistem üzerinden istenilen zaman aralığına ait verilerin raporlarını alarak; enerji durumlarının kontrolünü, sunucu arızalarından kaynaklanan kesintileri takip edebilmektedir. Planlamalarını bu doğrultuda yapan işletmeler, olası kayıpların önüne geçmiş olacaklardır.

Baz istasyonlarına ait anlık ortam verilerinin takibi ve uzaktan izlenebilmesini sağlayan Retmon DCIM çözümümüz ile iletişim kesintilerine karşı önleminizi alın.