Geri

Enerji İzleme Sisteminin İşletmeler İçin Önemi Nedir ?

Enerji İzleme Sisteminin İşletmeler İçin Önemi Nedir ?

Enerji takibi; kullanıcılara enerji tüketim alışkanlıkları hakkında bilgi sağlanmasını ve kullanılan enerjiye dair verilerin toplanmasını amaçlamaktadır.

Elektrik, su ve yakıt gibi enerjilere ait verilerin takibini sağlayan sistem ise, Enerji İzleme Sistemi olarak adlandırılmaktadır. Enerji verimliliğinin ölçülmesi, enerji tasarrufunun planlanması ve işletmeler için enerji yönetimi politikalarının oluşturulmasında başlıca veri kaynağıdır. Enerji takibi sayesinde elde edilen tüketim verilerinin raporlanması ve analiz edilmesi sonucu, sonraki dönemler için planlanacak olan enerji bütçesinin de kolaylıkla belirlenmesi sağlanmaktadır.


Enerji Takibi Nasıl Yapılır ?

Enerji takibi; tüketim, frekans, gerilim ve akım gibi, enerjiye dair pek çok parametrenin takip edilmesi ve raporlanmasını içermektedir. Kullanıcılara, günün herhangi bir saatinde ne kadar enerji kullanıldığı ve nasıl kullanıldığına dair veriler sunmaktadır.

Veriler, enerji tüketiminin detaylı şekilde incelenmesini sağlamak amacıyla, tüketilen her enerji türü (elektrik, ısı, su, gaz) için yerinde veya binada bulunan sayaçlar veya alt sayaçlar kullanılarak toplamakta ve enerji izleme sisteminde raporlanmaktadır.

Bununla birlikte, enerji takibi için detaylı bilgi ve analiz talep eden işletmelere, enerji analizörü veya SNMP ve Modbus destekli multimetreler kullanılarak elde edilen veriler de sunulabilmektedir.


Enerji İzleme Sisteminin Faydaları Nelerdir ?

Enerjinin maliyetinin oldukça yüksek olduğu günümüz dünyasında, işletmeler için enerji tasarrufu oldukça önem arz etmektedir. Enerjinin doğru kullanılması, enerji takibi yapılarak doğru analizler elde edilmesi sayesinde mümkün olmaktadır. Enerji izleme sisteminin işletmelere sağladığı başlıca faydalar:

  • Enerji tüketimi alışkanlıklarının belirlenerek, hangi alanlarda enerji tasarrufunun yapılabileceğine dair veriler sunması,
  • Enerji tasarrufu sayesinde, enerjiye ayrılan bütçenin azalması, işletmelerin kaynaklarını diğer alanlara yönlendirebilmesine olanak sağlaması,
  • Enerji izleme sistemi sayesinde, herhangi bir arızanın anlık olarak belirlenebilmesi ve sorunun kısa sürede çözülebilmesine imkan sağlaması,
  • Enerji tüketiminin belirli alanlarıyla ilgili modeller, enerji kullanım yoğunluğu ve enerji politikalarının belirlenmesinde kullanılabilecek diğer göstergeleri de sunabilmesi,
  • Geniş kapsamlı veriler sayesinde, oldukça detaylı şekilde enerji takibi yapılabilmesini ve sonraki dönemler için yapılacak olan enerji bütçesi planlamalarının, gerçekçi olmasına katkı sağlaması,
  • Enerji takibinden elde edilen detaylı veriler, enerji verimliliğinin ölçülmesini de oldukça kolaylaştırmaktadır. Böylece, verimliliği yüksek alanlarda yapılan çalışmaların devam etmesi, verimliliği düşük alanların geliştirilmesi için gerekli incelemelerin yapılması mümkün olmaktadır.

Retmon PMS Enerji İzleme Uygulamaları ile Enerji Takibinin Yapılması

Retmon PMS, işletmeler için oldukça önemli olan enerji tüketimi ve ortam koşulları gibi verilerin, anlık olarak uzaktan ve tek bir merkezden izlenmesini, analiz edilmesini ve yönetilmesini sağlayan enerji izleme sistemidir.

Enerji sisteminin uçtan uca takip edilebilmesini sağlamakta ve enerji verimliliği artırılırken, enerji maliyetinin azaltılmasında rol oynamaktadır. Tek hat şeması ile enerji sistemi canlı izlenebilmekte ve şalter, kesici, analizör gibi ekipmanların anlık durumu takip edilebilmektedir. Trend grafiği özelliği sayesinde; enerji takibinden elde edilen verileri analiz etmek için, grafikler ve tabloların kolaylıkla oluşturulmasını sağlamaktadır. Ayrıca, trend grafikleri günlük, haftalık, aylık olarak oluşturulabilmekte ve geçmişe dönük enerji takibi verilerine rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Enerji takibinin yanı sıra; geniş protokol desteği sayesinde enerji analizörü, reaktif güç rölesi, elektrik sayacı gibi cihazlardan verilerin kesintisiz olarak toplanmasını sağlamaktadır. Kesintisiz güç kaynağı (UPS), jeneratör veya iklimlendirme sistemi gibi altyapı cihazlarınının da takibi mümkün olmaktadır.

Retmon PMS enerji izleme uygulamaları; işletmenizin enerji takibinin tek merkezden ve uzaktan yapılabilmesine olanak sağlarken, anlık ve periyodik olarak alınabilen raporlar sayesinde enerji verimliliğinin artırılması ve enerji tasarrufu politikalarının belirlenmesini oldukça kolay hale getirmektedir.